batik06 Az anyagok színezése elég régi igény az embereknél. Szerettek volna élénkebb, szebb ruhákat, kendőket a nők és férfiak egyaránt. A természetes színezők között volt az indigó és a sáfrány. Mikor már nem elégedtek meg csak a szín kavalkáddal ruháikon megpróbálták formákkal is tarkítani. A faggyú és a viasz vízlepergető hatását használták ki, így tették lehetővé, hogy két forma ne folyhasson össze.

 Technika:

 A pamut anyag a legalkalmasabb a batikoláshoz. Erre kell megrajzolni a mintát, amire forró viaszt viszünk fel óvatosan. Ezzel elválasztjuk egymástól a területeket. Felfestjük ecset segítségével a színt, ami ilyenkor szétterül, egészen a viasz hátáráig. Mikor a kép kész van kiszárítjuk a munkát, otthon pedig egy papírtörlő segítségével átvasalni úgy, hogy az magába szívja a viaszt.

 Felszerelés:

 Különböző vastagságú ecseteket adunk, amivel lehetővé tesszük az egészen finom részletek megjelenítését is. Pamut anyaggal dolgozunk, ami könnyen magába fogadja a viaszt. Azért, hogy színpompás képek készülhessenek, legalább 6-8 színt biztosítunk tisztán, amit akár keverni is lehet igény esetén. Elsődlegesen szabadtéren, tűzön célunk melegíteni a viaszt, de ha nincs erre lehetőség, viszont áramot tudnak biztosítani, úgy más módon oldjuk meg az olvasztást.

batik 01




© Műv-Elődök Rendezvényszervező Kft. minden jog fenntartva