csuhebaba08 Az ősszel learatott kukorica feleslegesnek tűnő mellékterméke volt a csuhé. Ezeket az asszonyok összegyűjtötték és kiszárították. A jól kiszárított csuhé akár évekig is eláll egy szellős zsákban vagy felfűzve a padláson. Télen mikor nem volt munka a földeken ezekből fontak a nők kosarat, széket maguknak, míg a gyerekek játékokat készítettek belőle. Ma már inkább csak kedvtelésből készítik az emberek.

 Technika:

A nagyobb szárakból érdemes babát készíteni, abból lesz a testük és a szoknyájuk, a vékonyabb szárakat miután bevizeztük őket, hogy ne törjön megfonjuk így ezekből lesz a keze meg a lába. Csuhéból lehet még virágot készíteni hurkapálca segítségével, illetve a sima fonatból karkötőt vagy díszt.
A szálmából díszeket fonnak, csillag és virágalakban teszik őket össze és úgy kötik meg. A szalmát aratás után kell begyűjteni mikor még nem törték össze.

Felszerelés:

Széles és hosszú csuhé szárakat tudunk adni a babához de aki csak fonni szeretne azok számára van vékonyabb szál is. A spárgával készített babákhoz spárgát bekészítünk, illetve aki nem kócból szeretné a baba haját azoknak van lehetősége pamut fonallal helyettesíteni azt.

 csuhebaba 01


 

© Műv-Elődök Rendezvényszervező Kft. minden jog fenntartva